Ako zvoliť vhodný ebike

Ako zvoliť vhodný ebike

Rovnako ako bežné bicykle, aj ebajky si môžete zakúpiť ako elektrické bicykle vhodné na rôzne účely. Preto musíte pred nákupom ebajku starostlivo zvážiť, aké sú vaše potreby. Pozrieme na rôzne typy elektrických bicyklov, ale predtým si povieme niekoľko kľúčových vecí, na ktoré musíte myslieť.

Rozpočet
Za elektrobicykel môžete minúť množstvo peňazí, no existujú aj cenovo dostupnejšie bicykle, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám. Drahé elektrobicykle sú vyrobené z vysokokvalitných odľahčených materiálov a majú komponenty top triedy, no treba zvážiť, či sa vám za tieto funkcie oplatí priplatiť si.

Samozrejme, nie je nič zlé na tom, keď si doprajete luxusné veci, no pri troche hľadania možno nájdete niečo cenovo dostupnejšie, čo bude vyhovovať vašim potrebám. Tiež nemá zmysel platiť za funkcie, ktoré nikdy nevyužijete. Napríklad, ak jazdíte v meste, nepotrebujete elektrický horský bicykel s veľkým zdvihom odpruženia.

Kde jazdíte
Rôzne elektrobicykle sú vyrobené pre rôzne druhy terénu. Niektoré sú určené na jazdu po uliciach, zatiaľ čo iné sa najlepšie hodia do drsného terénu. Nájdete tu ale aj elektrobicykle vhodné na jazdenie v kombinovanom teréne. Charakteristiky, ktoré definujú, na čo sú tieto bicykle postavené, zahŕňajú odpruženie, veľkosť kolies, jazdnú pozíciu a výkon.

Jednou z najdôležitejších vecí pre jazdca na elektrobicykli je, akú vzdialenosť dokáže bicykel prejsť na jedno nabitie. Dojazd elektrobicykla závisí od viacerých premenných. Profil vašej cesty, hmotnosť jazdca, spôsob jazdy aj počasie budú mať vplyv na výdrž batérie.

Dojazd nie je až taký problém, ak zvyčajne robíte krátke cesty. Ak je však vaše dochádzanie dlhé alebo chcete objavovať ďalšie oblasti, budete potrebovať elektrický bicykel so skvelou kombináciou batérie a motora, ktorý vám poskytne čo najväčší dojazd.

Rôzne typy elektrických bicyklov

So všetkými týmito vecami na pamäti je teraz čas pozrieť sa na rôzne typy elektrických bicyklov, ktoré si môžete kúpiť. Pomôže vám to zúžiť výber.

Elektrické horské bicykle

Existuje niekoľko typov elektrických horských bicyklov, niektoré sú najvhodnejšie na ľahké terénne cesty, zatiaľ čo iné vám umožnia veľké alpské stúpania a klesania. Preto, aby ste získali ten správny elektrický horský bicykel, musíte premýšľať o tom, kde jazdíte.

Ak je váš miestny terén mäkký, vystačíte si s pevným elektrickým horským bicyklom. Ale ak jazdíte na mieste s množstvom členitého terénu so skokmi, pádmi, kameňmi a koreňmi, budete potrebovať niečo s veľkým zdvihom odpruženia a robustnou konštrukciou.

Elektrické horské bicykle sú skvelé, ak sa chcete dostať do terénu, ktorý je pre vás príliš náročný na bežnom horskom bicykli. Môže to byť spôsobené profilom vašej miestnej krajiny alebo úrovňou vašej kondície.

Elektrické hybridné bicykle

Rovnako ako elektrické horské bicykle, existuje mnoho typov hybridných bicyklov s vlastnosťami, vďaka ktorým sú vhodné na rôzne použitie. Existujú elektrické hybridné bicykle, ktoré sú navrhnuté tak, aby fungovali najlepšie na hladkých spevnených cestách. Môžete si však kúpiť aj hybridné elektrobicykle s tučnejšími (fat-tire) pneumatikami, ktoré vám umožnia jazdiť na nerovnom povrchu. Tieto pneumatiky fungujú ako odpruženie a vytvárajú pohodlnejšiu jazdu a zároveň poskytujú veľa priľnavosti na všetkých povrchoch.

Elektrické hybridné bicykle majú tendenciu mať ploché riadidlá a dajú vás do pohodlnej vzpriamenej jazdnej polohy; to znamená, že pri jazde v mestských oblastiach ľahko predvídate rôzne situácie. Niektoré elektrické hybridné bicykle nájdete s nosičmi a blatníkmi, vďaka čomu sú užívateľsky prívetivejšie.

Elektrické úžitkové bicykle

Elektrické úžitkové bicykle sú podobné hybridným bicyklom. Tieto bicykle sú vynikajúce, ak potrebujete previezť veľa vecí efektívne. Mnohé z nich sú navrhnuté tak, aby najlepšie fungovali v mestských oblastiach. Môžete však nájsť aj elektrické úžitkové bicykle s tučnými (fat-tire) pneumatikami, ktoré dodajú pohodlie a umožnia vám s istotou jazdiť na nerovnom povrchu.

Existuje niekoľko rôznych druhov elektrických úžitkových bicyklov. Niektoré majú robustné nákladné nosiče namontované vpredu a vzadu. Iné majú zase špeciálne tvarované rámy, aby vytvorili veľa úložného priestoru. Väčšina elektrických úžitkových bicyklov má dlhý rázvor, čo zvyšuje nosnosť. To tiež robí bicykel stabilnejším, čo je nevyhnutné, keď máte na bicykli váhu navyše.

Skladacie elektrobicykle

Skladacie elektrobicykle majú v rámoch skladací mechanizmus, vďaka čomu ich môžete zložiť do kompaktných rozmerov. Tieto elektrické bicykle ponúkajú mnoho výhod oproti bicyklom s bežnými rámami, čo často využívajú cyklisti, ktorí žijú alebo pracujú na miestach s obmedzeným priestorom.

Keď prídu do práce, nemusia nechávať svoj elektrobicykel vonku s rizikom, že im ho ukradnú. Namiesto toho ho môžu zložiť, vziať dovnútra a nájsť bezpečné miesto, kde ho odložia, napríklad pod stôl, do skrine alebo do rohu svojej kancelárie. Rovnako tak si ho môžu po príchode domov schovať niekde, kde nezavadzia.

Kompaktná veľkosť skladacieho elektrobicykla tiež znamená, že si ho môžete vziať so sebou do verejnej dopravy alebo ho preniesť v kufri auta. To je skvelé pre dochádzanie do práce, pre dni strávené na dovolenke alebo víkendy.

Fat tire ebajky

Existuje niekoľko rôznych typov elektrických fat bicyklov. Na jednom konci stupnice máte fat bike, ktorý je derivátom horského bicykla. Majú extra veľké pneumatiky, ktoré vytvárajú veľkú kontaktnú plochu so zemou a poskytujú vám veľa trakcie a zároveň rozkladajú hmotnosť bicykla a jazdca. To vám umožňuje jazdiť na mäkkých povrchoch, ako je sneh, piesok a mäkké blato, na čo boli pôvodne navrhnuté.

Existujú aj verzie s tučnými pneumatikami iných typov elektrických bicyklov. Dodatočná priľnavosť, ktorú získate s týmito pneumatikami, vám dáva veľkú dôveru v bezpečnosť, ktorú poskytujú. Veľký objem týchto pneumatík tiež umožňuje „hladšiu“ jazdu a vytvára tak príjemnejší zážitok z jazdy.

Poďme si to zrekapitulovať


Ako vidíte, existuje veľa rôznych typov elektrických bicyklov. Svoj výber však môžete zúžiť stanovením rozpočtu, premýšľaním o tom, kde a ako ďaleko jazdíte a čo povoľujú miestne zákony.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *